Tańczący z więźniami

o nietypowej metodzie resocjalizacji na Filipinach Klub Podróżnik Warszawa

10.05.2012, godz. 19:00

W prowincjonalnym o środku penitencjarno-śledczym CPDRC w Cebu na Filipinach setki więźniów raz na miesiąc występują przed publiką z zewnątrz. O tańczących skazańcach świat dowiedział się cztery lata temu, gdy klip wstawiony na YouTube, przedstawiający wymyślną choreografię do hitu Michaela Jacksona „Thriller” wykonywaną przez kilkuset więźniów w charakterystycznych pomarańczowych uniformach, zaczął żyć własnym życiem: już kilka godzin po premierze miał na koncie ponad ćwierć miliona odsłonięć. Dziś jest to blisko 50 milionów kliknięć. O projekcie głośno zrobiło się nawet za oceanem. Tancerze zza krat ponownie trafili do mediów w dzień śmierci Idola Wszechczasów, kiedy to 1500 przestępców odtańczyło dziesięciominutowy program w hołdzie dla Michaela. Na widowni zasiadło około 700 osób. Ich taniec uwieczniony został nawet w biografii Jacksona.

„W zdrowym ciele zdrowy duch”, mówi pomysłodawca projektu, Byron Garcia. A nie ma skuteczniejszej metody rozruchu niż muzyka, przynajmniej na Filipinach. Tutaj śpiewać i tańczyć każdy może, a nawet powinien. „Thriller” miał zobrazować, jakim piekłem jest więzienie. Garcia w głębi duszy jest przeciwnikiem więziennictwa: „Więzienie jest żywym przykładem piekła. Jeśli tym upadłym aniołom zgotujemy piekło na ziemi,stworzymy diabły. (…) Niech poprzez taniec ten „thriller” zostanie odkupiony, niech zapanuje pokój”.

Szopka? Chwyt marketingowy lokalnego Departamentu Turystyki? A może jednak skuteczna choć niekonwencjonalna metoda resocjalizacji? Mimo, iż CPDRC jest jednym z najpilniej strzeżonych filipińskich więzień i trafiają tu najgroźniejsi przestępcy (niemal jedna piąta osadzonych to mordercy), może poszczycić się najniższym odsetkiem recydywistów i incydentów wewnętrznych z udziałem przemocy.

Agnieszka Doberschuetz, która w Cebu spędziła ponad dwa lata, opowie o swoich wizytach w CPDRC, sprzecznych emocjach, które nią targały podczas występów i konfrontacji z bohaterami tej opowieści oraz pokaże zdjęcia z kilku wypraw do „roztańczonego piekła”. Zapraszamy!

za pomocą » Tańczący z więźniami – o nietypowej metodzie resocjalizacji na Filipinach Klub Podróżnik Warszawa.

[facebook][/facebook]